Camping Torkul

ŁOWIENIE RYB

Łowienie Ryb:

r2

  • noc na „pliwaricy” – statku, który łowi nocą sardele, lub „koca” – połów wszystkich rodzajów ryb. Polów sardeli odbywa się nocą, kiedy nie ma księżyca, długimi sieciami na dużej głębokości. Do połowu wykorzystywane są duże statki rybackie o długości od 15 do 30 metrów i załogą 8-12 osobową. Po zlokalizowaniu sardeli za pomocą aparatu „Sonar”, ryby muszą być szybko otoczone siecią wysoka na 80 metrów i długą 800 metrów. Przy wyłowie sieci niezbędna jest pomoc również dwóch mniejszych statków o długości 6-7 metrów. Wykorzystuje się również wielkie reflektory oświetlające wodę z głównego statku. Światło zwabia rybę na powierzchnię i wtedy wyciąga się zarzucone wcześniej sieci. Dobry połów może obfitować w przeszło 15 ton Sardeli.

r1

  • „koca” – To łowienie nocne na niewielkich głębokościach oraz  na terenach o niewielkim ryzyku, aby sieci się nie przerwały. Łowienie polega na ciągnięciu sieci po dnie morza, a na koniec wyłowieniu jej na statek z nagromadzonymi różnorodnymi stworzeniami morskimi – rybami i krewetkami. Czynność te powtarza się dwa do trzech razy, w zależności od połowów.

r3

  • połów Tuńczyka – Połów tuńczyka jest bardzo wymagający. Aby zwabić tuńczyki, na bieżąco wrzuca się do morza sardele. Kiedy zwabiony Tyńczyk podpłynę dostatecznie blisko, jego odłów może trwać nawet parę godzin, w zależności od jego wielkości (Tuńczyk może ważyć nawet do kilkuset kilogramów). Ten rodzaj rybołówstwa jest sportem dla osób, które są uzbrojone w cierpliwość oraz spragnione dużej dawki adrenaliny.

r4

  • klasyczne haczyki  wędkarskie oraz różnego rodzaju przynęty do ryb i kalmarów, praktykuje się głównie w połowach dziennych. Szczególnie dobrze wędkuje się w godzinach wczesno porannych oraz wieczorami, na mniejszych statkach takich od 4 do 6 metrów na kanale Pszmańskim oraz w południowo-zachodniej części archipelagu Kornati.